Sevid

sevid

Jak opowiadają mieszkańcy, w Sevidzie zawsze było więcej oleju i wina niż deszczu. Sevid jest ładne miejsce w mikroregionie Marinska rivijera, s domami rodzinnymi, dla spokojne i przyjemne wakacje, z dala od zgiełku wielkich ośrodków turystycznych. W miejscu znajdują się archeologiczne pozostałości kościoła św. Vida, po którym miejsce ma swoją nazwe. Tu jest najsłynniejsza zatoka piaszczysta, chronione stanowisko archeologiczne, zatoka Stari Trogir.

sevid

Sevid (około tysiąca mieszkańców) w gminie Marina należy do Splicko-dalmatyńskiej żupanii. Sevid to miejsce, do którego można twierdzić, że jest położone w naturze niemal nieskażonej. Blisko Trogiru, Rogoznicy, Primoštenu, Kaštely i Splitu. Sevid nadaje się do turystyki morskiej, ponieważ wybrzeże jest niezwykle urozmaicone. Mieszkańcy Sevidu zajmują się rolnictwem w którym przeważa uprawa winorośli, oliwek i rybactwo. Gastro oferta produktów krajowych pochodzi właśnie z gospodarczych działalności mieszkańców Sevidu. Na stole jest zawsze oliwa z oliwek extra virgin, solone sardele, dalmatyński pršut, kozi ser z Dalmatyńskiej Zagory, jagnięcina, ryba wysokiej jakości (dorada, labraks, dentex), krewetki, małże, homary i wino wysokiej jakości produkowane w stuletnich tawernach.

sevid

Gościnni mieszkańcy oferują jednodniowe wycieczki do bliskich wysp, gdzie można znależć miejsce dla tych którzy są skłonny do turystyki w stylu Robinson. Sevid i jego otoczenie są zawsze przygotowani do odbioru swoich gości, ponieważ oferują: lokalne tawerny, restauracje, pizzerie, kawiarnie, duża liczba apartamentów w kwaterach prywatnych, tereny sportowe i rekreacyjne, zwiedzanie kulturalnych i rozrywkowych imprez (wystawy, koncerty muzyki klasycznej i popularnej). Jak w Dalmacji prawie każde miejsce ma swoją własną imprezę, turyści mają możliwość uczestniczenia jako observatorzy lub uczestnicy.

sevid

Blisko Sevidu są miasta, które same są zabytki kultury (Šibenik, Trogir i Split). Góry Mosor, Kozjak i Biokovo z widokiem na nasze bardzo atrakcyjne wyspy (Hvar, Brač, Vis) nadają się do wspinaczki górskiej. Turyści chętni życia nocnego mają możliwość odwiedzić dyskoteki w Trogirze, Splicie i Primoštenie, gdzie mogą bawić się do wczesnych godzin porannych ze sławnymi muzykami chorwackimi. Sevid jest dobrze powiązany z innymi atrakcjami turystycznymi, w Chorwacji lub na świecie – lotnisko Split, autostrady i port promowy Split.